Manuální lymfatické masáže
Lymfatický systém je u mnohých z nás často oslaben a přetížen. To se projevuje únavou jak fyzickou, tak i psychickou, často sníženou imunitou, mnoho žen, a mnohdy i ve velmi mladém věku, trpí celulitidou, mnohé z nás trápí pocit těžkých nohou na sklonku dne a také zadržování vody v těle. Našemu lymfatickému systému rovněž neprospívá jednostranná zátěž (dlouhé stání, sezení u počítače či za volantem), všudypřítomný stres a málo pohybu. Pomoci při těchto problémech může manuální lymfodrenáž – speciální jemná technika, která pozitivně působí na náš lymfatický systém, má skvělé detoxikační, regenerační a také relaxační účinky.
Lymfodrenáž představuje speciální léčebnou metodu, kdy pomocí odborně uvolněných lymfatických uzlin a speciálně vedených hmatů urychlí lymfoterapeut tok lymfy v lymfatickém systému. Tento proces napomáhá odplavení škodlivin z těla ven, tedy detoxikaci. Jejím asi nejvýznamnějším přínosem je urychlení toku lymfy mízním řečištěm a posílení látkové výměny organismu. Lymfodrenáž, někdy se používá také název lymfomasáž, významným způsobem podporuje také funkci imunitního systému. K výčtu dalších pozitiv lymfodrenáže patří fakt, že napomáhá ke zlepšení metabolismu, a tím i ke zlepšení fyzické kondice, což může u některých osob vést k váhovým úbytkům.
V současnosti je také velmi často využívána ke kosmetickým účelům, např. významně napomáhá ke zmírnění projevů celulitidy.
Manuální lymfodrenáž je terapeutická metoda, která se používá při prevenci, zmírnění a léčbě především primárních a sekundárních lymfedémů. Každá správně prováděná lymfatická masáž začíná speciálními masážními hmaty v oblasti krku, neboť lymfa se vlévá do žilního oběhu právě v této oblasti. Před každou lymfodrenáží je proto naprosto zásadním pravidlem uvolnění důležitých mízních uzlin, aby nedošlo k jejich zablokování.
Lymfatická masáž je specifický druh hmatové masážní techniky, která je zaměřená na lymfatický systém kůže a podkoží. Jedná se o velmi příjemnou, ozdravnou a relaxační techniku bez použití oleje. Pro lymfomasáže platí pravidlo, že nesmí bolet. Používaná technika je zcela odlišná oproti technice klasické masáže, ta se orientuje na ovlivnění hlouběji uložených struktur: svalů, šlach a fascií (pojivových tkání), klasická masáž působí větší silou a zvyšuje prokrvení.
Technika lymfatické manuální masáže je prováděna v originální verzi, podle lymfologa MUDr. Miroslava Bechyně, CSc.
Vyprazdňováním lymfatických uzlin se zlepší činnost mízních uzlin a zabezpečí bezpřekážkový odtok mízy.
Lymfa obsahuje zplodiny metabolizmu (toxiny), odumřelé buňky, nádorové buňky, bakterie, tukové kapénky, lymfocity a bílkoviny.
Indikace – použití lymfodrenáží je doporučováno:
- u otoků, s výjimkou otoků při vážných chorobách srdce, ledvin a jater
- jako prevence křečových žil
- při artróze
- při revmatických onemocněních
- při pocitu těžkých nohou
- u pooperačních a poúrazových stavů
- při oslabení imunitního systému
- při migrénách, opakujících se bolestech hlavy a jako jejich prevence
- při poruše látkové výměny v kloubech: artróza, dna
- při detoxikaci organismu
- pro rychlejší regeneraci po zátěži
- jako prevence bolestí páteře a svalů
- při celulitidě
- při zvýšeném lokálním ukládání tuku (lipedém, gynoidní obezita)
- při zadržování vody v organismu při hormonálních problémech
- při chronické únavě
při nepříznivé genetické zátěži – žilní choroby, gynoidní obezita či celulitida
Kontraindikace lymfodrenáže:
- onkologická – maligní onemocnění
- otoky způsobené onemocněním srdce, ledvin, jater
- akutní virové či bakteriální onemocnění
- akutní žilní onemocnění
- akutní trombózy
- srdeční insuficience (nedostatečnost)
- otevřené rány a defekty kůže
- akutní alergie
Jestliže chcete plně využít ozdravných účinků manuální lymfodrenáže, je nezbytné ji realizovat jako celotělovou. A nezapomeňte, že po absolvování manuální lymfodrenáže je doporučován klidnější režim a zvýšený příjem tekutin.